+

Faydalı Model Nedir?

Faydalı Model Nedir?

Teknik ve bilimsel olarak tarif ve izahı yapılabilen yeniliklerin uygulama ve kullanım hakkının kime ait olduğunu belirten belgedir.


Faydalı Model ile Patent Arasındaki Fark Nedir?

Patent ve faydalı model aynı kanun maddeleri ile koruma sağlar, teknik ile izah edilmeyen usul içerikli buluşlar patentle koruma sağlar, usuller faydalı modelle korunamazlar. Patentin koruma süresi 20yıl faydalı modelin koruma süresi 10yıldır.


Faydalı Model Başvurusu Nasıl Yapılır?1) Faydalı model / Patent ön araştırma

Patent/Faydalı model başvurusu ile koruma altına almak istediğiniz buluşunuzun öncelikle ön araştırmasının yapılması gerekmektedir. Yapılacak olan ön araştırma 90’ dan fazla ülkede uygun patent sınıflandırmasında (IPC International Patent Classification), (CPC Cooperative Patent Classification) yapılması gerekmektedir. Ön araştırma sonucunda elde edilen bilgi/belgeler başvurusunu yapmayı düşündüğünüz buluşunuz hakkında size yol gösterici olacaktır.

2) Faydalı model teknik dosyasının hazırlanması

Faydalı model teknik dosya içeriğinde bahsedilen cümle ve kelimeler sizin korumanızı doğrudan olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedir. Faydalı model teknik dosyasını hazırlayacak kişi buluş konusu sistemi buluşu yapan kadar iyi tanımaz/bilmez ise tekniği doğru şekilde anlatamayacağından faydalı model/patent koruması yetersiz olacaktır. Örneğin teknik bir faydalı model/patent dosyasının hazırlanmasında dosyayı hazırlayacak kişi teknik hakkında bilgi sahibi değil ise makine parçalarının ne işe yaradığını, hangi parçanın hangi parça ile ilişkisinin nasıl olacağını bilmeyecek ve faydalı model/patent dosyası içerisinde tekniği anlatmakta yetersiz olacağından elde edeceğiniz faydalı model/patent size yeterli koruma sağlamayacaktır. Bu konu hakkında yaşanmış onlarca örnek mevcuttur. Teknik dosyada yeterli izah edilmiş ve tam bir koruma sağlanmamış faydalı model/patent konusu buluşun, başka bir kişi tarafından iyi bir anlatımla sağlam bir dosya hazırlanarak faydalı model/patentlenebileceğini biliyor musunuz? Bu durumda buluşunuzu kopyalayan kişinin size karşı yaptırım hakkı saklıdır.

3) Faydalı model başvuru için gerekli evraklar

Faydalı model/patent tüzel yada gerçek kişi adına, bir yada birden fazla kişi adına olabilmektedir. Faydalı model/patent başvurusu yapılacak tüzel yada gerçek kişinin iletişim, vergi no. Vergi dairesi bilgileri ile vekaleti gerekmektedir, vekalet noter onayı gerektirmeyen formdur.

4) Faydalı model başvurusu ve sonrası

Hazırlanan teknik dosya vekalet ile belirtilen tüzel yada gerçek kişi adına Türk Patent Marka Kurumuna başvuru yapılır. Faydalı model/patent süresince yaşanan gelişmeler vekil edilen kuruma gelecektir. Faydalı model/patent dosyalarının her ödenmesi gereken yıllık aidatları vardır. Aidatlar kurum tarafından belirlenmektedir.

UKBEM Patent ve Marka Tescili Web Sitemize Hoşgeldiniz

Firmamız, Sistem Belgelendirme, Marka Tescili, Patent Tescili ve Faydalı Model Danışmanlık Hizmeti Vermektedir.